INFOLINIA: 883 94 94 94

Płodność i dni płodne kobiety

 
Okres płodności / owulacja występuje jeden raz podczas cyklu miesięcznego. Komórka jajowa dojrzewa w przybliżeniu w połowie cyklu, około 14 dnia poprzedzającego wystąpienie miesiączki.Podczas cyklu miesiączkowego tylko około 3 dni, kiedy komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia. Natomiast żywotność plemników w pochwie i macicy wynosi 72 godziny, tak więc stosunek płciowy nawet do trzech dni przed okresem płodności może doprowadzić do zapłodnienia.

Reasumując, statystycznie w cyklu miesiączkowym kobiety jest tylko około 5 - 6 dni płodnych, kiedy istnieje możliwość zajścia w ciążę:
 
Obliczanie okresu płodności przy wykorzystaniu metod tradycyjnych może być niedokładne zwłaszcza, kiedy kobieta ma nieregularne cykle. Należy pamiętać, że cykle mogą się od siebie diametralnie różnić. Nie jest niczym nieprawidłowym mieć owulację w: 21, 25 czy 30 dniu cyklu miesiączkowego. W niektórych cyklych owulacja może w ogóle nie wystąpić. Te różnice wynikają z wielu czynników, na przykład mogą być spowodowane paleniem papierosów, przez stres czy odżywianie, co wpływa na zmiany w produkcji hormonów regulujących układ dokrewny ludzkiego ciała.

Dla par starających się o dzieci, lub zainteresowanych planowaniem rodziny rezultaty uzyskiwane przy pomocy metod tradycyjnych mogą być w najlepszym wypadku frustrujące.
 
Na szczęście specyficzne zmiany biologiczne zachodzące w organizmie kobiety mogą wskazywać dni płodne i niepłodne
 
Na krótko przed owulacją poziom soli (lub elektrolitów) znacznie wzrasta w płynach ciała (zwłaszcza w ślinie i wydzielinie szyjkowejśluzie szyjkowym) jednocześnie z hormonem estrogenu.
Wskutek tego możliwość określenia wzrostu poziomu soli (elektrolitów) jest ważną metodą identyfikacji momentu owulacji.
 
W oparciu o szczegółowe badania na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat oraz udoskonaleniu technik badawczych, naukowcy potwierdzili bezpośrednią korelację pomiędzy wzrostem hormonu estrogenu a pięcioma dniami płodnymi w cyklu miesiączkowym kobiety. Estrogen jest obecny w płynach ustrojowych, takich jak, mocz, krew, ślina oraz śluz szyjkowy.Skuteczność AFRODYTA Testeru Owulacyjnego / Testu Owulacyjnego ze śliny jako mini mikroskopu opiera się na naukowym odkryciu, że wysoki poziom hormonu estrogenu w ślinie lub śluzie szyjkowym, w połączeniu z solami (elektrolitami) także obecnymi w ślinie (lub śluzie szyjkowym), po wyschnięciu, kiedy oglądane pod mikroskopem wyglądają na zawierające wiele struktur podobnych do paproci. Te „struktury paproci” to wysuszona sól lub kryształki elektrolitów będące rezultatem zwiększania się elektrolitów przed i podczas owulacji. W pozostałe dni cyklu widoczne bezkształtne punkty.